Czerwone, bolące wypryski nie dają Ci spokoju? Twoja skóra pomimo złuszczania nadal jest pokryta czarnymi kropeczkami?  Jak łagodzić trądzik i poprawić kondycję swojej skóry?

Plan pielęgnacyjny dla skóry z trądzikiem

Ilość kosmetyków dostępnych w drogeriach może ogłupić! Kolorowe opakowania, piękny zapach, polecenia na grupie, forum, Instagramie – kuszą. Dają nadzieję na poprawę stanu Twojego trądziku. Zazwyczaj okazuje się jednak, że jest jeszcze gorzej. W bardziej optymistycznym przypadku – po prostu nie ma poprawy. 

Oczywiście wybór kosmetyku jest bardzo ważny, jednak równie ważny jest plan pielęgnacji. Czyli kolejność, częstotliwość stosowania i nadanie balansu. Bez niego działasz chaotycznie, nie wyciągasz wniosków ze stosowanych kosmetyków. Po prostu nie panujesz nad sytuacją. 

Jak łagodzić stany zapalne w trądziku?

Poniżej przedstawiam najważniejsze kroki w pielęgnacji skóry trądzikowej:

  • dokładne oczyszczanie
  • działanie złuszczające
  • nawilżanie i regeneracja
  • ochrona

Zajrzyj teraz do swojej kosmetyczki. Zrobimy wspólnie mały przegląd.
Ile z tych kosmetyków to produkty dedykowane typowo do skóry z trądzikiem?
Jak wiele z kosmetyków używanych codziennie zawiera kwasy czy retinol?
Jak wiele peelingów posiadasz?
Czy znajdziesz w swoich zbiorach kosmetyki nawilżające , łagodzące, regenerujące lub ochronne?

4 kroki w pielęgnacji skóry z trądzikiem

Łagodzenie trądziku reguła 1: DOKŁADNE OCZYSZCZANIE 

Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważne w przypadku skóry trądzikowej. Czasami masz wrażenie, że dany kosmetyk Cię zapycha (często kremy z filtrem są o to oskarżane). Zdecydowanie częściej jednak jest to spowodowane niewłaściwym, niedokładnym zmyciem tego kosmetyku. Tak więc po umyciu twarzy sprawdź suchym wacikiem czy twoja skóra jest czysta. Dokładnie przetrzyj okolice koło uszu, linię włosów, płatki nosa i linię żuchwy. Skóra po umyciu powinna dawać przyjemne uczucie czystości, ale nie powinna się ściągnąć jak rodzynek, czy być podrażniona. Po jaki kosmetyk możesz więc sięgnąć? 

Jeżeli Twoja skóra nie wykazuje nadwrażliwości dobrze sprawdzi się żel do mycia twarzy. 

Jeżeli jednak Twoja skóra lubi się czerwienić, dawać uczucie pieczenia lub szczypania – postaw na emulsję lub mleczko.

Łagodzenie trądziku reguła 2: ZŁUSZCZANIE

Złuszczanie naskórka to nieodłączny element pielęgnacji skóry. Jednak nie rób tego częściej niż raz w tygodniu. W przypadku trądziku to między innymi zalegające martwe komórki naskórka biorą udział w tworzeniu zaskórników. W zależności od rodzaju skóry może to być peeling enzymatyczny, peeling kwasowy lub ziarnisty. Który dla kogo? Dla skóry wrażliwej – peeling enzymatyczny, dla bardziej odpornej peeling kwasowy (niskie stężenia w zupełności wystarczą). Nie polecam peelingów ziarnistych do skóry twarzy. 

Łagodzenie trądziku reguła 3: NAWILŻENIE I REGENERACJA

Masz trądzik więc szukasz kosmetyków na trądzik. To logiczne. Linie kosmetyczne oferujące produkty na trądzik nie biorą pod uwagę regeneracji i nawilżenia skóry. Są nastawione głównie na drażniące działanie przeciwtrądzikowe, co powoduje pogorszenie stanu skóry. Każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia. Nawet ta tłusta i błyszcząca. Oczywiście rodzaj kosmetyku nawilżającego należy dobrać do typu skóry. Jeżeli masz skórę trądzikową, skłonną do zaskórników szukaj leciutkich konsystencji, które nie będą Cię zapychać.

Jako forma regeneracji skóry bardzo dobrze sprawdzają się serumy, maski w płacie oraz maski algowe (choć ciężko jest je samodzielnie nałożyć).

Łagodzenie trądziku reguła 4: OCHRONA

Co mam na myśli? Oczywiście krem z filtrem. Słońce na początku faktycznie wysusza trądzik i może dawać poczucie, że stan Twojej skóry uległ poprawie. Jednak jest to tylko chwilowy efekty. Trądzik prędzej czy później wróci.. ze zdwojoną siłą. Krem z filtrem chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które przyczynia się między innymi do przyspieszonego starzenia skóry czy powstawania przebarwień.

Opalanie na czerwono to nic innego jak stan zapalny skóry, który w przypadku trądziku cały czas staramy się wyciszyć. Wystawianie się na Słońce powoduje też wysuszanie skóry, a co za tym idzie zwiększa się wydzielanie łoju. Im więcej łoju tym większe prawdopodobieństwo zapychania gruczołów i powstawania zaskórników. Tak więc ochrona w przypadku skóry z trądzikiem to konieczność. Krem z filtrem należy stosować regularnie, nie tylko w okresie letnim lecz całorocznie.

Błędy w pielęgnacji skóry z wypryskami

Złuszczanie, głębokie oczyszczanie, wiele substancji aktywnych

Okazuje się, że w przypadku osób z trądzikiem w największym stopniu pielęgnacja skupia się na złuszczaniu i ogólnym działaniu drażniącym. Zaraz po tym równie często pojawia się zbyt agresywne lub zbyt delikatne oczyszczanie skóry.

Ponadto ilość kosmetyków stosowanych w jednym czasie jest ogromna oraz zawiera mnóstwo substancji aktywnych. Ich ilość może wpływać drażniąco na skórę. Tylko część z tych osób stosuje krem z filtrem (chociaż już coraz częściej się to zdarza). Nieznaczna część nawilża i pozwala się skórze zregenerować. Są to informacje z mojego gabinetu.  Kolejnym problem jest kolejność stosowanych kosmetyków. Mam dla Ciebie szybką ściągę TUTAJ

Przeciwtrądzikowe linie kosmetyczne nie są zrównowazone

Brak w nich działania nawilżającego i odbudowującego. Są skonstruowane na podstawie starych teorii o skórze trądzikowej gdzie takowa była rozumiana jako gruba, tłusta i odporna na czynniki zewnętrzne. Wtedy też stosowało się wysoko procentowe roztwory alkoholowe do leczenia trądziku. Dedykowane linie przeciwtrądzikowe atakują trądzik (i skórę) z każdej możliwej strony, pomijają jednak regenerację.

Kwasy dla skóry z trądzikiem – jak używać?

Masz trądzik więc zapewne masz kosmetyki z kwasami, prawda?

Kwasy opanowały internet i są uważane za remedium na wszystko. Kwasy są rewelacyjne, jednak trzeba umieć z nich korzystać i odpowiednio wplatać je do pielęgnacji. 

Aby stworzyć balans w pielęgnacji potrzebne są zarówno peelingi jak i kosmetyki regenerujące i łagodzące skórę. Kiedy dochodzi do sytuacji, że w toniku, kremie, serum i peelingu masz kwasy, a dodatkowo 2 razy w tygodniu robisz maskę z enzymami i używasz retinolu na noc, to jedyne co się może stać w takiej sytuacji to pogorszenie stanu Twojej skóry.

Nawet jeżeli tylko część z wymienionych wyżej, jest w Twojej codziennej rutynie – uważaj. Twarz po pewnym czasie stanie się nadwrażliwa, tkliwa. Może pojawić się rumień i co gorsza nałożenie czegokolwiek będzie kończyło się szczypaniem i zaczerwienieniem. 

Taki stan skóry sprawi, że trądzik tylko się zaostrzy, a poziom Twojego dobrego samopoczucia spadnie. Jeżeli już to przeszłaś doskonale wiesz o czym mówię. Jeżeli jeszcze nie, a stosujesz w dużej ilości kosmetyki drażniące w pielęgnacji, to po prostu to przemyśl. W przypadku gdy trądzik jest dla Ciebie problemem nie tylko wizualny, ale również sprawia, że czujesz się po prostu źle polecam Ci ten wpis:

Balans w pielęgnacji oznacza, że skóra ma czas na regenerację po działaniu drażniącym, że oprócz złuszczania stosujesz też nawilżanie i łagodzenie.

Jak więc ułożyć swój plan aby zachować balans i łagodzić trądzik? 

Oceń potrzeby swojej skóry

Najważniejsza jest ocena stanu skóry i jej potrzeb. Zdarza się, że skóra wymaga intensywnej regeneracji, a od 2 miesięcy jest traktowana silnymi kwasami. Zrozumienie potrzeb skóry i podejście do nich w sposób holistyczny to podstawa.

Mniej znaczy lepiej

Stosuj zasadę mniej znaczy więcej! Dobrze ułożona pielęgnacja posiada minimalną konieczną ilość kosmetyków.

Testuj jeden kosmetyk w jednym czasie i obserwuj skóry

Nie zmieniaj od razu całej kosmetyczki. Wprowadzaj nowe kosmetyki powoli i pojedynczo. Obserwuj swoją skórę i wyciągaj wnioski. 

Rób zdjęcia i porównuj

Zmiany zachodzące na cerze są widoczne, ale z czasem. Raczej z dnia na dzień nie zauważysz diametralnej zmiany, dlatego w chwilach zwątpienia oglądaj zdjęcia i podziwiaj poprawę stanu Twojej skóry. 

1 Comment