Dbasz o swoją skórę, codziennie ją pielęgnujesz starannie dobierasz dla niej kosmetyki. Ale przychodzi taki dzień, że nie ważne co byś nie zrobiła i tak pojawią się niedoskonałości. Czy to normalne? Tak właśnie powinno być? Czy da się tego uniknąć? Jak poradzić sobie z trądzikiem przed okresem?

Oczywiście wpis jest bogaty w treść, którą możesz swobodnie przełożyć na życie codziennie. Czytając go weź jednak pod uwagę, że nadal rozmawiamy o dość skomplikowanym ludzkim organizmie i, że nie zawsze w życiu wszystko układa się w sposób książkowy. W artykule nie biorę pod uwagę przyjmowania antykoncepcji , ani zaburzeń miesiączkowania.

Podczas miesiączki zmiany zachodzą głównie w stężeniach estrogenów i progesteronu. I to ich zmiany są odpowiedzialne za trądzik przed okresem

Zróbmy więc szybki przegląd hormonów i ich wpływu na skórę.

Obecność estrogenu wpływa pozytywnie na funkcje bariery skóry, co zapobiega nadkażeniom bakteryjnym i sprawia, że skóra potrafi radzić sobie z czynnikami drażniącymi. Estrogen ma również swój udział w procesie gojenie ran. Jest także związany z powstawaniem kolagenu i jego obecność chroni przed nadmiernym ścieńczeniem skóry, które postępuje wraz z wiekiem. To dzięki niemu skóra jest dobrze nawilżona, ale jego nadmiar powoduje zatrzymanie wody i soli. W efekcie mamy obrzęknięte kostki i worki pod oczami. Niestety estrogen może również przyczyniać się do przebarwień przedmiesiączkowych.

Skutki progesteronu są mniej jasne. W drugiej fazie miesiączki dochodzi do wzmożonego unaczynienia i wzmożonej produkcji sebum, co przypisuje się działaniu właśnie progesteronu.

Cykl miesiączkowy wiąże się ze zmianą stężeń hormonów. Poziom estrogenów i progesteronu ulega ciągłym zmianom a to niesie za sobą zmiany w poziomie nawilżenia i natłuszczenia skóry.

Zacznijmy od początku czyli od momentu kiedy to pojawia się miesiączka i rozpoczyna cykl. Załóżmy, że cykl trwa 28 dni.

Tydzień pierwszy

W pierwszym tygodniu powoli wzrasta poziom estradiolu i równocześnie spada ilość produkowanego sebum. Może to być wiadomość dobra, bądź zła. Oczywiście jeżeli jesteś posiadaczką skóry tłustej to zapewne jest to dla Ciebie przyjemniejszy okres. Twarz stanie się bardziej matowa. Jeżeli jednak Twoja skóra należy do suchych, zwiększ nacisk na nawilżanie. Możesz zauważyć więcej zmarszczek wynikających z ściągnięcia i suchości Twojej skóry. Jednak w obu przypadkach bardzo ważne jest wzmocnienie warstwy hydrolipidowej. W pierwszym tygodniu cyklu unikaj bolesnych zabiegów takich jak depilacje czy nakłuwania, ponieważ Twój próg bólu może być obniżony.

Tydzień drugi

W drugim tygodniu Twoje ciało rozpoczyna coraz intensywniej przygotowywać się do owulacji. Czas samej owulacji to czas kiedy wyglądasz i czujesz się najlepiej. Nadal niewiele kobiet jednak jest w stanie stwierdzić czy ma owulacje. To jednak bardzo ważne! I warto faktycznie zwrócić na to uwagę. Brak owulacji to brak progesteronu, a w takiej sytuacji już bardzo łatwo o inne zaburzenia hormonalne. Po owulacji wzrasta temperatura ciała, dlatego poprzez kontrolę temperatury można samodzielnie sprawdzić jej występowanie. Wracając do skóry… zauważysz, że jest dobrze nawilżona, jędrna. Drugi tydzień to idealny czas na silne zabiegi stymulujące z retinolem, peptydami czy nakłuwaniem.

Tydzień trzeci

Tydzień trzeci jest okresem rozpoczynającym się po owulacji. Możesz zauważyć świecenie skóry, ze względu na zwiększona produkcję sebum. Często również Twoje ciało będzie obrzękniętej. Pojawią się opuchnięcia pod oczami, a brzuch i biodra mogą wydawać się pełniejsze. To nie sygnał do odchudzania. Daj swojemu organizmowi czas. Nawadniaj się w tym czasie, pij wodę mineralna, wodę z cytryną lub innymi ulubionymi dodatkami. 

Tydzień czwarty

Pod koniec cyklu czyli w czwartym tygodniu, tuż przed miesiączką skóra może być naprawdę tłusta. Zapewne zauważysz niechciane wypryski w okolicy brody i żuchwy. Twoje pory będą bardziej widoczne. Taki stan skóry wiąże się z gwałtownym spadkiem progesteronu, ale również estrogenu. Jest to naturalny , fizjologiczny spadek. Skóra ulega pogorszenie. Jest to okres chwilowy, o ile nie ma innych prowokujących trądzik zachowań. 

W tym czasie szczególną uwagę zwróć na oczyszczanie skóry z makijażu i zanieczyszczeń. Możesz włączyć tonik z kwasem salicylowym do przemywania skóry oraz maskę z szarej glinki. Przepuszczalność bariery skórnej jest większa tuż przed miesiączką

Zwiększa to podatność skóry na działanie alergenów środowiskowych i ogólnych czynników drażniących. Nadal dbaj o swoją barierę hydrolipidową.

Wstajesz rano, a w lustrze widzisz nowe czerwone krosty, czasem wypełnione białą treścią lub duże podskórne, bolące gule.

Siedzą na żuchwie lub brodzie i śmieją Ci się prosto w twarz. I już doskonale wiesz, że lada moment nadejdzie okres. Pojedyncze szybko gojące się zmiany nie powinny Cię nadmiernie martwić. Nie ma co ukrywać po prostu tak może się zdarzyć. Problem pojawia się gdy wysypuje Cię dużą ilością pryszczy, oraz gdy ich gojenie zachodzi bardzo wolno. Mocne nasilenie trądziku przed miesiączką sugeruje Ci abyś sprawdziła hormony. 

Mocne nasilenie trądziku przed okresem

Jeżeli Twoje cykle są regularne, a przed miesiączką Twoja cera ulega znacznemu pogorszeniu to znak aby zwrócić uwagę na inne aspekty. Zacznij od zadbania o podstawy, o których pisałam tutaj. Prawda jest taka, że najczęściej mamy do czynienia z kilkoma nakładającymi się na siebie aspektami. Może to być stres związany z wyjazdem, zakrapiany alkoholem weekend czy przetworzona żywność.

Jeżeli jednak Twoje miesiączki nie są regularne, a dodatkowo nie do końca wiesz czy masz owulację to czas przyjrzeć się swojemu organizmowi. Wahania hormonów mogą powodować znaczne zawirowania w stanie Twojej skóry. Zacznij się obserwować, notuj miesiączki, samopoczucie, stan skóry. Wiesz już jak wygląda cykl i jak może zmieniać się Twoja skóra podczas jego przebiegu. Wykorzystaj to. 

Holistyczne podejście do trądziku

Trądzik przed okresem, pryszcze przed miesiączką, sposoby na wypryski przed menstruacją

Jeżeli jesteśmy już w temacie hormonów to wspomnę jeszcze tylko o PCOS czyli zespole policystycznych jajników. Jest to schodzenie, w którym dochodzi do nadmiernej ilości wydzielanych hormonów androgenowych. Skóra wtedy produkuje sporo sebum i zdecydowanie łatwiej o trądzik. Jest to wskazówka dla Ciebie jeżeli walczysz z trądzikiem w okolicach żuchwy i brody już od pewnego czasu, ale nie widzisz poprawy. 

Czy da się opanować trądziki przed okresem?

Oczywiście z faktem, że jesteś kobietą i przechodzisz menstruację raczej nic nie zrobisz. Jednak aby ograniczyć wypryski możesz wspomagać skórę i traktować ją zgodnie z jej potrzebami. 

Produkty punktowe do stosowania na wypryski są bogate w składniki kwasowe, antybakteryjne, wysuszające. Pamiętaj jednak, że podstawą dobrej pielęgnacji jest balans. Działanie drażniące zawsze musi zostać uzupełnione działaniem regenerującym. 

Jeżeli najczęściej pojawiają się u Ciebie zmiany z biała treścią, które bardzo proszą się o wyciśnięcie to produkty punktowe zdadzą tutaj egzamin.  Oczywiście nie polecam wyciskania zmian ze względu na możliwość powstania blizny i utrudnione gojenie. 

Jeżeli jednak pojawiła się u Ciebie podskórna, boląca gula po prostu daj jej spokój. Te zmiany, jeżeli mają zapewnione odpowiednie warunki najczęściej po prostu się goją bez uwalniania żadnej treści. W tym czasie zadbaj o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczy np. oleju z wiesiołka, stosuj ochronę przeciwsłoneczną i dbaj o płaszcz hydrolipidowy. 

Podsumowanie całego tematu o trądziku przed miesiączką

Zmiany stężeń hormonów to fizjologia. Można uznać za naturalne pojawianie się niedoskonałości przed miesiączką. Ważne aby zadbać o inne aspekty, takie jak pielęgnacja, zdrowe, racjonalne odżywianie, mikrobiom jelitowy, sen i regenerację oraz relaks. Są to bardzo ważne dla organizmu kwestie, które zdecydowanie zbyt często są lekceważone. Dbanie o nie, nie sprawi, że przed miesiączką na pewno nie wyskoczy Ci pryszcz, ale może ograniczyć pojawianie się niedoskonałości i skrócić czas ich gojenia.

Wypryski przedmiesiączkowe możesz traktować jak coś normalnego. Jeżeli jednak zmiany bardzo trudno się goją, a trądzik występuje cały czas to znak aby zacząć szukać przyczyny. Zmian okołomiesiączkowe mogą przerodzić się w postać utrwaloną trądziku. Może to być spowodowane występującym w organizmie stanem zapalnym wywołanym np. przez nadmiar tkanki tłuszczowej lub dietę prozapalną. A taki stan zapalny stymuluje produkcję sebum.

A jeżeli chcesz zacząć walczyć z trądzikiem holistycznie

Sprawdź jak wygląda holistyczne podejście i jakie efekty możesz uzyskać